strona główna
wybierz miasto:
B C G J K L Ł O P R S T W Z

Toruń
Przestrzeń miejska
Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves
06.09.2019 - 09.10.2019
Patronat „Arteonu”

Tegoroczna, 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves organizowana jest pod hasłem „Nadciągająca katastrofa czy szansa, by uratować siebie i świat?”.
Toruńscy artyści z Galerii Rusz (Joanna Górska i Rafał Góralski) w tym roku zaprosili uznanych i młodych twórców oraz publiczność do wspólnej refleksji nad przyszłością świata. Czy świat wkrótce się skończy? Czy w niedługim czasie wymrze większość gatunków roślin i zwierząt na planecie? Czy nastąpi katastrofa ekologiczna? Czy większość ludzi będzie żyła w skrajnej biedzie, a świat pogrąży się w nieustających wojnach? Tego typu informacje zalewają nas każdego dnia – wywołują strach i paraliżują. Jak nie popaść w depresję i czarnowidztwo, a alarmujące dane potratować jako wyzwanie i poszukać kreatywnych rozwiązań? Jak obudzić się z letargu? Jak znaleźć nadzieję i energię do działania? Jak pokonać stare, destrukcyjne schematy myślenia i działania, i znaleźć nowe, lepsze rozwiązania? Jak nie popaść w pesymizm i marazm, ale uwierzyć, że wiele zależy od nas – zarówno życie nasze, innych ludzi, jak i istot, które żyją obok nas? Jak wyjść poza indywidualną perspektywę, poza własne JA i dostrzec, że każdy z nas jest częścią większej całości – ludzkości i przyrody, i ma na tę całość wielki wpływ? Jak myśleć w dłuższej perspektywie, a nie tylko o krótkoterminowych korzyściach, które w dłuższej perspektywie okazują się szkodliwe? Co dobrego możemy zrobić dla siebie i świata oraz tych, którzy przyjdą tu po nas?
Na konkurs wpłynęło niemal 1000 prac, przysłanych przez 539 artystów z 68 krajów świata, m.in. z Chin, Libanu, Armenii, Indii, Ekwadoru, Francji, Tunezji, Iranu, USA i wielu innych. Jury w składzie: Adam Niklewicz / artysta / North Haven, Connecticut, USA; Mark Titchner / artysta / Londyn, Wielka Brytania; Małgorzata Augustyniak / historyk sztuki, wiceprezes zarządu AMS SA / Warszawa, Polska; Rafał Góralski / artysta, kurator, dyrektor Festiwalu Art Moves / Toruń, Polska, wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w ramach Festiwalu Art Moves 2019. Są to prace następujących artystów: Dawid Celek (Polska) – laureat głównej nagrody, Marek Maciejczyk (Polska), Patrick Baumann (Szwajcaria), Cristian Brinza (Mołdawia), Salma Abbassi (Tunezja), Paweł Miszewski (Polska), Łukasz Dukowicz (Polska), Mario Estevez (Meksyk), Wei Su (Kanada), Michael Mayevsky (Ukraina). Prace można oglądać w przestrzeni miejskiej Torunia na bilbordach (pl. Rapackiego), citylightach (wiaty przystanków komunikacji MZK) i ekranach LED. 

Dawid Celek (Polska), Nagroda Główna 12. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves „Nadciągająca katastrofa czy szansa, by uratować siebie i świat?”,mat. pras. Fundacji Rusz

[zwiń]

Strach przed prostotą
Karolina Staszak

Uprzedzam, że będę generalizować i sama się zastanawiam, czy moje obserwacje są zasadne, dlatego podaję je w formie pytań. Czy nie jest tak, że jako odbiorcy sztuki współczesnej, pozujący na tych, którzy znają się na rzeczy, bardzo boimy się prostoty, o której lubimy mówić „banał”? Czy nie jest tak, że sztuka przystępna dla szerokiej publiczności automatycznie jest przez nas postrzegana jako schlebiająca niewybrednym gustom? »

reklama