strona główna > nagrody ARTeonu
wybierz miasto:
B D G K L Ł O P S T W Z KONKURSY
   »

W czerwcowym „Arteonie”: Wojciech Delikta przygląda się założeniom modowej wystawy „Camp: Notes on Fashion” w Metropolitan Museum w Costume Institute, a Aleksandra Kargul omawia wystawę „Art & Porn”, odbywającą się w ARoS Aarhus Kunstmuseum. Ponadto w najnowszym wydaniu sylwetkę Oskara Kokoschki przybliża Karolina Greś z okazji wystawy „Oskar Kokoschka. Expressionist, Migrant, European” w wiedeńskim Leopold Museum. Karolina Staszak z kolei komentuje niedawne skandale wokół pracy Natalii LL i akcji Elżbiety Podleśnej. W najnowszym „Arteonie” także relacja Joanny M. Sosnowskiej z tegorocznego Biennale w Wenecji. W czerwcowym „Arteonie” także: Kamila Leśniak omawia młodą polską współczesną fotografię, natomiast wystawę „«Polska» na eksport” w warszawskiej Zachęcie recenzuje Zofia Jabłonowska-Ratajska. Pokaz „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych” komentuje Kajetan Giziński, a w rubryce „Sztuka młodych” Marcin Krajewski prezentuje malarstwo Natalii Szynal. Agnieszka Salamon-Radecka przedstawia w dziale „Dossier” plastyczną twórczość Jerzego Skolimowskiego. Tomasz Biłka OP z kolei omawia projekt „Anima mea”. W najnowszym „Arteonie” także inne artykuły, aktualia i inne stałe rubryki.

Okładka: Widok wystawy „Camp. Notes on Fashion” w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (9.05-8.09.2019), fot. BFA.com/Zach Hilty, mat. pras. Metropolitan Museum of Art

Nagrody ARTeonu

2011 - Piotr Wysocki

Laureatem trzynastej już edycji Nagrody „Arteonu” został Piotr Wysocki, jeden z najciekawszych artystów wideo w Polsce, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który w 2008 roku obronił dyplom w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz pracowni przestrzeni audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego.
W uzasadnieniu werdyktu kapituła Nagrody „Arteonu” stwierdziła: „Działania Piotra Wysockiego skoncentrowane są przede wszystkim na pracy z ludźmi i cechują się dużą wrażliwością społeczną. Ostatnie dwa lata były okresem intensywnej aktywności twórczej artysty. Zrealizował w tym czasie sześć projektów filmowych, w tym trzyczęściowy projekt »Granica/Krzyż/Przejście«, prezentowany w Galerii Arsenał w Białymstoku i Galerii Kronika w Bytomiu, film wideo »Czuwaj« (2010), akcje/dokumentacje wideo: »Kamanda« (2010) i »Free Run« (2011). Nagroda odnotowuje tę intensywność, a zarazem jest wyrazem szacunku dla artysty, który po czterech latach przerwy powraca do bohaterki swojego najgłośniejszego filmu – »Aldona«, aby ponownie wesprzeć ją w przełomowym momencie jej życia”.
Dorota Monkiewicz
przewodnicząca Kapituły Nagrody „Arteonu” 2011

w 2015 roku Piotr Wysocki zwrócił otrzymaną nagrodę