strona główna > patronaty
wybierz miasto:
B G K L Ł P R S W Z

Lublin
Galeria Gardzienice Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice"
"Ryszard Kaja. Teatralny Bar Świata Małopolskiego"
24.10.2019 - 17.12.2019
Patronat „Arteonu”

Na wystawie w Galerii Gardzienice pokazane zostaną między innymi plakaty, tematycznie dobrane i wykonane przede wszystkim dla wschodnich regionów Polski, jak również portrety małopolskie, projekty kostiumów, scenografii, częściowo fragmenty niezwykłych dzienników Ryszarda Kai. O swoich plakatach zwykł on mawiać: „Moje plakaty są pełne detali, tak jak i mój dom, a mój dom pełen jest wspomnień. Ja kolekcjonuję przeszłość (…). Nie interesują mnie poszukiwania formalne, anektowanie nowych przestrzeni dla sztuki. Mody, także artystyczne, są mi obce, nie patrzę, jak wszyscy w przyszłość, tylko szperam w swej przeszłości”. Popularność i rozpoznawalność dały artyście między innymi plakaty z serii „Polska”, które od 2012 roku Ryszard Kaja tworzył na zamówienie Galerii Polskiego Plakatu we Wrocławiu. Unikatowy język symbolu, skrótowa forma przedstawienia i umiejętne operowanie kolorem czynią jego plakaty niepowtarzalnymi. Odwołania, siła skojarzeń, detal decydują o doskonałości plakatowych dzieł Kai dla teatru. Wypracowana przez niego metafora uproszczonego przedstawienia, oszczędnego przekazu, zdawkowego symbolu, śladowego krajobrazu tudzież tła stanowi element rozpoznawalny w plakatowej, teatralnej twórczości Ryszarda Kai.  Ryszard Kaja był niezwykle pracowitym twórcą, o nieskrępowanej wyobraźni i ogromnym zapale do pracy. Jego spektakularna przygoda ze sztuką to także rozmaite realizacje teatralne, od scenografii po kostiumy i dekoracje. Mówi się o ponad 200 scenografiach teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych. W późniejszych latach życia artysta chętnie sięgał po rysunek i monotypie. Autorem tytułu lubelskiej ekspozycji i współkuratorem wystawy jest Leszek Jamrozik.  

Ryszard Kaja, bez tytułu, olej, mat. pras. Galerii Gardzienice

[zwiń]


Piotrków Trybunalski
Ośrodek Działań Artystycznych
"Pierwsza linia"
15.11.2019 - 08.12.2019

„Nasi rodzice stanowią naturalną barierę między nami a śmiercią. Kiedy odchodzą, my stajemy na pierwszej linii” - powiedziała po śmierci ojca Jane Fonda. Cytat ten stał się podstawą cyklu wystaw pt. „Pierwsza linia” organizowanych w Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim, a wcześniej przez piotrkowską Galerię OFF. Pomysłodawcą i wieloletnim kuratorem projektu jest Piotr Gajda. W roku 2018 ideę organizacji wystaw przekazał młodszym kuratorom wedle zasady, że wyznaczony wybiera swojego następcę.Jako kurator tegorocznej wystawy „Pierwsza linia”, zaproponowałem nieco inną perspektywę tropienia związków międzypokoleniowych: zaproszeni artyści zmierzą się z subiektywną egzegezą tematu mistrz- uczeń. Zaprezentują swoje prace obok dzieła wybranego mistrza. Konfrontacja taka zapewne uwidoczni na ile swobodny – albo wręcz przeciwnie, na ile ścisły – jest artystyczny związek z wybranym autorytetem; co z jego dorobku uczniowie kontynuują, a co kwestionują. Dla części z zaproszonych artystów mistrz to mentor, przewodnik duchowy, osoba, która przewyższa mądrością. Dla innych to osoba całkowicie nieznana bezpośrednio, fascynująca jednak mistrzowską techniką, formą lub tematem twórczości. Dla innych są to rodzice-artyści, a dla jeszcze innych najistotniejsza okazuje się radykalność postawy mistrza lub jego profesjonalna ewolucja. Dokładniejsze zdiagnozowanie wszystkich odmian relacji mistrz-uczeń możliwe będzie dopiero, gdy zobaczymy je na wystawie. Będzie to więc próba nazwania złożonego i być może trudno uchwytnego zjawiska, jakim jest wpływ autorytetu na artystę.

Piotr Kotlicki (kurator)

Artyści uczestniczący w wystawie: Stanisław Fijałkowski, Krystyna Górska, Małgorzata Górska-Ogórek, Ryszard Hunger, Piotr Kotlicki, Monika Krygier, Stefan Krygier, Konrad Kuzyszyn, Wojciech Leder, Paweł Maciak, Tomasz Matuszak, Tomasz Musiał, Ireneusz Pierzgalski, Józef Robakowski, Leon Tarasewicz, Galeria Wschodnia (Adam Klimczak, Jerzy Grzegorski)

Małgorzata Górska, "Ogórek", cykl rysunków "Jesteś moim wewnętrznym pejzażem", tusz na papierze, 21 x 42 cm, mat. pras. organizatora

[zwiń]

«   »

Listopadowy „Arteon” już w sprzedaży, a w nim:Wojciech Delikta przedstawia sylwetkę i twórczość Dory Maar w kontekście retrospektywnej wystawy w Tate Modern w Londynie. Agnieszka Salamon-Radecka omawia wystawę „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a Georgii Gruew pisze o Williamie Blake’u z okazji wystawy jego dzieł w Tate Britain. Z kolei Kajetan Giziński recenzuje 7. Międzynarodowe Biennale Pasteli w Nowym Sączu. W najnowszym „Arteonie” także: o pokazie „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”, odbywającym się w Muzeum Sztuki w Łodzi, pisze Karolina Greś. Twórczość Pawła Nowaka przedstawia Zofia Jabłonowska-Ratajska. W rubryce „Czytanie sztuki” Karolina Staszak omawia plakat tegorocznego Marszu Niepodległości. Z kolei Zbigniew J. Mańkowski zastanawia się nad wolnością artysty w kontekście filmu „Van Gogh. U bram wieczności”. W listopadowym „Arteonie” również: w ramach działu „Sztuka młodych” Maria Roszyk omawia twórczość Joanny Pietrowicz, a w rubryce „Zaprojektowane” Ilona Rosiak-Łukaszewicz prezentuje biżuterię etniczną jako kod kulturowy. Zapraszamy do lektury!

Okładka: Dora Maar, „The years lie in wait for you”,c. 1935, photograph, gelatin silver print on paper 355 × 254 mm, The William Talbott Hillman Collection, © ADAGP, Paris and DACS, London 2019, mat. pras. Tate Modern

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury